Pokharapatra National Daily

लिफ्टीङ खानेपानीको विद्युत महशुल निःशुल्क गराउने मन्त्री तिवारीको घोषणा

गण्डकी प्रदेशकी उर्जा जलश्रोत तथा खानेपानी मन्त्री सरस्वती अर्याल तिवारीले गण्डकी प्रदेश भित्र लिफ्टीङ खानेपानीको विद्युत महशुल निशुल्क गराउने बताएकी छन् ।
स्वतन्त्र उर्जा उत्पादकहरुको संस्था नेपाल (इप्पान) ले विहीबार पोखरामा आयोजना गरेको नेपालमा उर्जा उत्पादनको सम्भावना र गण्डकी प्रदेशको दिगो विकासको लागि उर्जा विषय छलफल कार्यक्रमको उद्घाटन गर्दै मन्त्री तिवारीले उक्त कुरा बताएकी हुन् ।
अझै प्रदेशका २ हजार ८ सय ८४ घर धुरीमा विद्युत सेवा पुग्न बाँकी रहेको उनले बताइन् । गण्डकी प्रदेशलाई उज्ज्यालो प्रदेश बनाउने अभियान अन्र्तगत ९९.५ प्रतिशत विद्युत तथा सोलारलाइट सेवा पुगेको मन्त्री तिवारीले जनाइन् ।
प्रदेश सरकारको यो अभियानलाई निजी क्षेत्रले समेत सहकार्य गरी आफ्नो सामाजिक उत्तरदाहित्व बोध गर्न उनले आग्रह गरिन् । विद्युत ऐन समयमै संसोधन नहुदा आन्तरिक बजार व्यबस्थापनदेखि उत्पादन भएको विद्युत विक्री गर्न सम्म समस्या भएको मन्त्री तिवारीले बताइन् ।
विद्युत क्षेत्रमा ठुलो बदमासी भएको आरोप लगाएकी उनले विद्युतको पोलमा अनावश्यक रुपमा इन्टरनेट र केवलका तारहरु झुण्डायर बजारमा अव्यबस्थित भएको जनाइन् । विद्युत पोलमा यसरी अन्य निजी क्षेत्रका तारहरु राख्नदिनु कति उचित हो भन्दै उनले प्रति प्रश्न समेत गरिन् ।
इप्पानका अध्यक्ष कृष्ण आचार्यले नेपालको पानी समृद्धिको खानी भएको दाबी गरे । २०४९ सालदेखि हालसम्म करिब २९ बर्षको अन्तरालमा जलविद्युतको क्षेत्रमा निजी क्षेत्रले ठुलो लगानी गरेको दाबी गरे । गण्डकी प्रदेशका कुनै वडा वा पालिकालाई ग्याँस मुक्त क्षेत्र घोषणा गरी विद्युत पर्यटनको सम्भावनालाई उजागर गर्न अध्यक्ष आचार्यले आग्रह गरे ।
इप्पान गण्डकीका अध्यक्ष जगत पोखरेलको अध्यक्षतामा सम्पन्न भएको कार्यक्रममा गण्डकी प्रदेशका सांसद, प्रदेशका केही गाँउपालिकाका अध्यक्ष, केही वडाका वडा अध्यक्ष, संचारकर्मी लगायतको सहभागिता रहेको थियो ।
पुरानो विद्युत एन भएको कारण स्थानिय, प्रदेश र संघिय सरकारसंगको समन्वय सहकार्यको अभावमा धेरै आयोजनाहरु प्रभावित भएको बताइएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्